04.12.2014

 

Kauplustes müüakse juba päris mitu head aastat igasuguseks otstarbeks erinevaid määrdeaineid ja õlisid: ketiõlisid, lukumäärdeid, silikoonõlisid ja muud taolist. Enamasti on sellisel juhul ka peale vaadates selge, milleks ja kus konkreetset määret/õli kasutada. Hoopis teine lugu on universaalsete määrdeainetega/õlidega. Tihti öeldakse, et kui üks asi kõlbab kõigeks, ei kõlba see tegelikult mitte millekski. See ei pea tegelikult päris paika.

20140710_135340.jpg

Olete kindlasti näinud aiatehnikaekspertide kauplustes ja kodulehel müügil multisprei õli MD100. Tagaküljel on kolm märksõna, mis viitavad kasutusvaldkondadele: õlitab, kaitseb ja puhastab.

Selgituseks toon siinkohal välja täpsed ja head nipid, kuidas ja kus sellist multisprei õli kasutada.

Õlitab

See sõna on iseenesest üsna ühetähenduslik. See sõna on üsna ühetähenduslik ja eeldab erinevate liikuvate osade õlitamist.Universaalõli on väga vedel ning tungib seetõttu kiiresti sügavale keermetesse ja ühendustesse. Õlitada/määrida võib praktiliselt kõike, mis on kinni jäänud või liigub raskelt. Kui tegemist on väga õrna pinnaga, peaks määret/õli kõigepealt kusagil varjatud kohas katsetama. Kui on näha, et materjalile õli sobib, siis võite julgesti liikuvad osad ära määrida/õlitada. Loomulikult võib määrida/õlitada igasuguseid trosse, uksehingi ja liigendeid. Õli on niivõrd „õhuke“ ehk väikese viskoossusega, et seda ei ole võimalik üleliia kusagile peale kanda. Kui oletegi kogemata liiga palju pihustanud, pühkige puhta lapi või paberiga liigne õli ära ja mingeid probleeme ei teki.

Kaitseb

See võib nii mõneski tekitada küsimusi – õli on ju määrimiseks/õlitamiseks, mitte kaitsmiseks? Universaalõlil on ka kaitsefunktsioon. Siin ei ole mõeldud seda, et õli kaitseb teid füüsiliselt varga eest (ehkki ka see ei ole välistatud). Siin peetakse silmas, et metalli õlitades kaitseb õli seda niiskuse ja roostetamise eest. Väga hea näide on tööriistade hoidmine kütmata garaažis. Kui te ei kavatse tööriistakasti talvel kasutada ja jätate selle murutraktori kõrvale kuuri seisma, siis tasub tööriistad katta universaalõli kihiga. Kiht on piisavalt õhuke, et kevadeks justkui iseenesest „haihtuda”, samas piisavalt tõhus, et kaitsta tööriistu niiskuse ja rooste eest. Teise näitena toon välja aiamööbli – kui hoiate toole ja lauda kiviparketil, siis on üsna tavaline, et puit ei kuiva kokkupuutel kiviga ära ning läheb mädanema. Seda põhjustab lihtne füüsika – kivi ei ima vett endasse ja toolijalad jäävad alt niiskeks. Kui toolijalgu teatud aja tagant universaalõliga üle pihustada, võib kindel olla, et vesi ei pääse naljalt enam puitu rikkuma.

Puhastab

See võib tekitada küsimuse, kuidas saab õliga midagi puhastada? Võiks isegi öelda, et tegemist on täieliku müsteeriumiga. Esimene pähetulnud mõte on see, et kui mingi asi on õline, siis puhas selle kohta küll öelda ei saa. Kuid siin on mitu nüanssi. Esiteks, õli võime tungida sügavale ja pressida end ka kitsastesse piludesse tähendab seda, et õli tungib ka mustuse alla. See tähendab, et kui teil on ECHO võsalõikuri plastkattel kole kuivanud õliplekk, siis saate suure tõenäosusega selle eemaldada universaalõli ja majapidamispaberiga. Võite kasutada ka bensiini, kuid see ei ole kõige mugavam, lõhnab ebameeldivalt ja võib pideval kasutamisel plastkatte tooni muuta. Universaalõli saab kasutada ka kleebiste eemaldamiseks. Kui te olete hädas tüütu kleebisega, mis ei taha ära tulla, või kui tulebki, siis niimoodi, et liim ja osa paberit jääb endiselt pinnale, pihustage sinna natuke universaalõli ning veidi aja pärast saate kätte nii kleebise kui ka liimi.

Laia kasutusvaldkonna tõttu võiks universaalõli olla igas normaalses majapidamises. Kui pereemal on tarvis õmblusmasinat õlitada ja pereisal murutraktori kriuksuvat rooli vaigistada, siis on universaalõli see, mis probleemi lahendab.