04.12.2014

 

Sügis on kätte jõudnud ja juba oleme jõudnud üle minna ka talveajale, mis tähendab aiapidaja jaoks ühe etapi lõppu ning järgmise algust. See omakorda tuletab meelde, et ühed seadmed tuleb paigutada garaaži või kuuri talvituma ja teised kasutusele võtta. Siinkohal teeme juttu kevadise, suvise ja sügisese hooaja tööriistadest – võsalõikurist ja trimmerist. Tegemist on sarnaste tööriistadega, suurem vahe on jõudluses ja kasutusvaldkonnas. Võsalõikuriga võite muretult lõigata ka kraaviäärset võsa, trimmer on ette nähtud rohututtide niitmiseks seal, kuhu muruniidukiga ei pääse või ei taheta minna.

JBP_ECHO_BRUSH-7016.jpg

Kui te otsustate sügisese niitmise järel, et sellel hooajal enam võsalõikurit ei kasuta, siis enne tööriista garaaži tõstmist peate pöörama tähelepanu mõningatele asjadele, et seade talve muretult üle elaks.

Üldiselt on mõistlik talitada alltoodud soovituste järgi alati, kui niidumasin jääb seisma kauemaks kui 30 päevaks.

Teil läheb selleks vaja:

  1. bensiinikanistrit,
  2. tööriistu (mutrivõtmed, kruvikeeraja, küünlavõti),
  3. 10 ml kahetaktilise mootori õli,
  4. riidest kaltsu,
  5. taskulampi või muud valgustit, kui toimetate hämaras.

Kõigepealt eemaldage masinast kogu kütus. Kõige lihtsam on seda teha viimase niitmisega ja lasta masinal niikaua käia, kuni see ise ühel hetkel vaikseks jääb. See tähendab, et bensiin on paagist otsa saanud ja võsalõikuri mootor sureb välja.

Kui aga paak on päris täis ja midagi enam niita ei ole või te ei taha seda teha, siis toimige nii.

  1. Eemaldage paagist kogu kütus. Keerake trimmeri kütusepaagi kork maha. Võtke bensiinikanister ja valage korgiava kaudu ettevaatlikult kogu bensiin kanistrisse.
  2. Järgmiseks pumbake mõned korrad kütusepumpa, kuni tunnete, et see on kütusest tühi.
  3. Käivitage mootor ja laske sellel tühikäigul töötada, kuni mootor ise peatub. Ongi korras!

Järgmine samm on süütelüliti viimine asendisse „Stop”. See kindlustab, et masin ei lähe ka parema tahtmise juures käima isegi siis, kui kuhugi jäi veel mõni tilk bensiini ja keegi kogemata trimmeriga talvel midagi teeb, tõstab seda näiteks ühest riiulist teise.

Gaasihoob.png

Kui võsalõikur on maha jahtunud, siis tuleb see ära puhastada. Pühkige võsalõikur väljast kaltsuga nii määrdest, õlist, tolmust kui ka niidetud rohust puhtaks.

Enne talvitumist tasub välja võtta ka mutrivõtmete komplekt ning katsuda üle kõik nähtavad poldid, kruvid ja mutrid. Kuna tegemist on vibreeriva masinaga, siis soovitatakse tegelikult sellist kontrolli teha regulaarselt.

Järgmiseks eemaldage süüteküünal ja võtke kõrvale pudelike kahetaktilise mootori õli. Kui küünal on maas, valage ligikaudu 10 ml ehk umbes üks korgitäis õli küünlaavast mootorisse. Nüüd on vaja kaltsu. Võtke korralik kaltsutükk, asetage see küünlaava peale ja tõmmake 2–3 korda ettevaatlikult starterinööri, et mootorisse valatud õli kataks ära kogu silindri pinna. Kaltsu ülesanne on püüda kinni võimalik õlipiisk, mis võib nööri tõmbamise tagajärjel silindrist välja paiskuda. Seetõttu soovitangi nöörist tõmbamisel olla ettevaatlik – eesmärk ei ole mootor käivitamine, vaid silindris paikneva kolvi liigutamine.

Eemaldage kalts mootorilt ja vaadake küünlaavast sisse. Peaksite nägema kolvi pealmist pinda. Kui ei näe, võtke appi taskulamp või muu valgusallikas. Nüüd rihtige ettevaatlikult nöörist tõmmates kolvi asukoht kõige ülemisse asendisse. Pange seejärel süüteküünal tagasi oma kohale ja keerake kinni.

Võtke lõikenoa kate ja pange see lõikeorgani peale. Mootori soovitame mähkida kilesse või muusse kattesse. Paigutage tööriist kuiva, tolmuvabasse ja lastele kättesaamatusse kohta.

Nüüd võite muretult nautida saabunud sügist ja oodata esimest lumesadu. Teie trimmer/võsalõikur on kindlalt paigas ja valmis teid kevade saabudes jälle ustavalt teenima.